pondělí 22. srpna 2016

O Tradici„Proč nejdeš třeba z domu do Aše?“, ptali se mě po návratu. Nebo kamkoli jinam? Proč zrovna do Santiaga a na Konec světa?

Pointou mé cesty nebylo pouze jít odněkud někam, nebyl to pokus o sportovní výkon a už vůbec to nebyla turistická dovolená s obhlížením památek. Ano, dlouhodobá chůze hraje důležitou roli, ale pointou je ještě něco navíc. Něco, co čtete mezi řádky a někteří i přímo v nich.

Důvodem je tradice. Camino de Santiago, Svatojakubská cesta, je poutní cesta s historií sahající do desátého století. Nyní značena turistickým značkami, vede po historicky doložených trasách celou Evropou a směřuje ke katedrále v Santiagu de Compostela, kde jsou uloženy ostatky Svatého Jakuba. Víc si o cestě můžete přečíst třeba zde nebo na webu Ultreia .

Mnohé mé poznatky by jistě byly podobné absolvováním pěší cesty do Aše nebo jinam, především co se týká chůze, puchýřů, procházení krajinou. I vzdálenost by možná byla stejná, ale o kilometry přece vůbec nejde.

Svatojakubská cesta má ještě mnohem více aspektů než chůzi, krajinu nebo ujduté kilometry. Podstatným aspektem jsou ostatní Poutníci (viz tento článek). Dále jsou to lidé, které potkáváte a stávají se Vašimi Průvodci (jak píšu zde). A především je podstatnou Tradice, která se k cestě váže a kterou cítíte na každém kroku.

Svatojakubská cesta není o turistice, sportovním výkonu nebo vycházkové dovolené. Není jen o kochání se krajinou vnější, ale hodně o poznání krajiny vnitřní.

Městy často procházíte, aniž byste znali jejich název (u stezek nejsou značky měst jako u silnic) a pokud se tím záměrně nezabýváte, míjíte i jejich pamětihodnosti. Ze své cesty si pamatuji pouze jména stěžejních měst, kterými jsme procházeli a kde jsme nocovali v albergue. Jen díky razítkům v credentialu a dodatečnému čtení v mapě jsem schopná zpětně dohledat názvy a místa.
 
Pokud se chcete jen projít, jděte třeba do Aše. Pokud se chcete kochat krajinou, jeďte třeba do Tater. I tam můžete pěším putováním objevit krom krajiny vnější i ty vnitřní. Svatojakubskou poutní cestu však jdete z jiných důvodů, v nichž Tradice hraje velmi podstatnou roli. A ikdyž s tím třeba předem nepočítáte, stejně si Vás najde.